Murat KÜÇÜKKAYALI

YARADILIŞ 

Çanakkale Seramik Müzesi

10 Ocak – 12 Mart 2017

Seramik Müzesi, 2017 yılının ilk sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

Seramik sanatçısı Murat Küçükkayalı’ nın “ Yaradılış” adlı sergisi, 10 Ocak – 12 Mart 2017 tarihleri arasında, Çanakkale Seramik Müzesi’nde (Er Hamamı) sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Birbirinden farklı soyut eserlerin yer aldığı serginin açılış kokteyli; 10 Ocak 2017 Salı günü 17:30’da gerçekleştirilecek.

Çanakkale Seramik Müzesi, 2017 yılının ilk sergisini önümüzdeki günlerde sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Seramik ve porselen üzerine çalışmalar gerçekleştiren, aynı zamanda birçok projede sanat danışmanı olarak yer alan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunu Murat Küçükkayalı, ‘Yaradılış’ adlı sergisini 10 Ocak 2017’de Seramik Müzesi’nde açıyor.

ESERLERİN BÜTÜNÜNDE ‘YARADILIŞIN HİKAYESİ’ VAR

Sanatçı eserlerini, kendi cümleleriyle şöyle tanımlıyor: “Eserlerimin bütününde, yaradılışın hikayesini anlatmaya çalıştım. Kimi toplum ve kitaplarda anlatıldığı gibi, ilk insan Adem’in Tanrı tarafından yaratılması ve çamurla şekillendirilmesiyle başlayan insanoğlunun yolculuğu tarih boyunca birçok aşamadan geçmiştir. Adem ilk kez var olduğunda sınırsız bir hakimiyete sahip tek varlık iken, aynı zamanda günümüze kadar insanoğlunun yaşadığı birçok deneyim ve gelişmeden mahrumdu. İşte ben; bu her tür yeniliğe ve dönüşüme hazır sınırsız gücün başlangıç noktasında, her bir yönden sonsuzluğa doğru yol alışı eserlerimde temsil ederken; eğilme, bükülme ve kapanmalar ile, gelecekteki deneyimlerin oluşturacağı dönüşümlerin ve sınırlandırmaların, yaradılışın kendi içindeki durumunu betimledim.”

1-yaratilis-001SERAMİK MÜZESİ KENT KÜLTÜRÜNE KATKI SAĞLIYOR

Aynı zamanda sanat danışmanı ve eleştirmenliği de yapan Küçükkayalı, Çanakkale Belediyesi’nin ve Seramik Müzesi’nin kent kültürüne büyük katkı sağladığının da altını çizerek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkür etti. Konuşmasında Belediye Başkan’ı Ülgür Gökhan’ın; “Çanakkale Seramik Müzesi’nde güncel/modern seramik sergileri ve diğer sanat dallarındaki eserler sanatseverlerle buluşurken, geçmişten bugüne kent kimliğini yansıtmak, aynı zamanda geleceğe ışık tutmak amacıyla, sürekli yaşayan, gelişen, devinim halinde olan bir müze anlayışı benimseniyor. Bu kapsamda, geçmişin yorumları, güncele ilişkin algılamalar, geleceğe yönelik beklentiler ilişkilendirerek kent yaşamına faydalılık sağlanması ve kültürün kavram ve terminolojisini temel alan, insan odaklı yaklaşımların öne çıkarılması hedefleniyor. Sanata ve sanatçıya verdiği desteği Seramik Müzesi, tarihsel oluşum içinde kentin özgünlüğünü ortaya çıkarmak durumundadır. Kültür bu kentte önceliğimiz. Çünkü farkındayız ve biliyoruz ki, artık dünyada tüm alanlar kültürel altyapıdan ve dokunuştan geçmeden şekillenmiyor. Bunun bilinciyle, yerel yönetim olarak, kültür ve sanat çalışmalarına özel destek veriyor, yol açıcı olmaya çalışıyoruz. Bilinçli toplum; iletişim, etkileşim, öğrenim, katılım, araştırma ve üretim ekseninde var olur. Bu da, sadece kültürel bilinçle sağlanabilir. Çanakkale olarak bu anlamda doğru ve ciddi yol kat ettiğimize inanıyorum” açıklamalarına da yer veren Murat Küçükkayalı, tüm sanatseverleri 10 Ocak 2017 saat: 17:30’daki sergi açılışına davet etti.

GENÇLERİN SORULARINI KÜÇÜKKAYALI CEVAPLAYACAK

Bursa ve İstanbul’da birçok kişisel sergi açan, birçok ulusal ve uluslararası seramik, heykel, resim, fotoğraf sergisi, karma sergi, sempozyum, çalıştay, ve bienal düzenleyen Murat Küçükkayalı, 11 Ocak 2017 Çarşamba günü de Seramik Müzesi’nde genç sanatseverlerin sorularını yanıtlayacak. Söyleşi havasında gerçekleştirilecek olan buluşma saat 15:00’de başlayacak. ‘Gençler Soruyor / Sanata Dair’ konulu buluşmada, seramik sanatından tiyatroya, resimden fotoğrafçılığa kadar geniş bir yelpaze ele alınacak.

 

 

 yaratilis - Kopya              about

 

sf20 sf21 sf32

 

YARADILIŞ

Eserlerimin bütününde yaradılışın hikayesini anlatmaya çalıştım.
Kimi toplum ve kitaplarda anlatıldığı gibi, ilk insan Adem’in Tanrı tarafından yaratılması ve çamurla şekillendirilmesiyle başlayan insanoğlunun yolculuğu tarih boyuca birçok aşamadan geçmiştir.
Adem ilk kez var olduğunda sınırsız bir hakimiyete sahip tek varlık iken, aynı zamanda günümüze kadar insanoğlunun yaşadığı birçok deneyim ve gelişmeden mahrumdu. İşte ben; bu her tür yeniliğe ve dönüşüme hazır sınırsız gücün başlangıç noktasında, her bir yönden sonsuzluğa doğru yol alışı eserlerimde temsil ederken; eğilme, bükülme ve kapanmalar ile, gelecekteki deneyimlerin oluşturacağı dönüşümlerin ve sınırlandırmaların yaradılışın kendi içindeki durumunu betimledim.

KAPAK 2