GÜNCEL SERGİLER

SHARE:

” 2.Düşsel Hikayeler”

Karma Sergi

4-14 Haziran 2022

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna sergi salonu, 20. yılında ” 2.Düşsel Hikayeler” adlı sergiyle kapılarını sanatseverlere açılıyor.

Kendine ait bir hikayesi bulunan farklı tarzdaki eserlerin bir araya getirildiği serginin küratörlüğünü Murat Küçükkayalı yapıyor.

Sanatçının her dokunuşu, zaman içinde o anı durduran ve yüzyıllara taşıyan bir parmak izidir.

Sanatçılar,Ayşegül Armay,Özge Atınç, Nevra Bayındır, Simay Bodur, Elena Copperwheat, Zehra Çekin,Sıla Güven,Yasemin Acar Kara, Saliha Kaytan, Murat Küçükkayalı,  Rozay Nemedowa,Ş. Kemal Şimşek,Yeşim Tatar serginin açılışı, 4 Haziran Cumartesi günü saat 14.00‘de Antik Hotel Antik Cisterna Sergi Salonu’nda gerçekleşecektir.

”ÖNCESİ VE SONRASI” DOKUSAL YÜZEYLER SERGİSİ
14- 23 Mayıs 2022 

“Öncesi ve Sonrası” Dokusal Yüzeyler Sergisi, 4-21 Ocak 2020 tarihleri arasında “Gelenekle Gelen” Dokusal Yüzeyler Sergisi’nin devamı niteliğindedir. Bu sergiye 1987 yılında Türkiye’de ilk tekstil sanatı sergisi açan sanatçı-akademisyen Prof. Dr. Aydın Uğurlu hocamız onur üyesi ve misafir olarak davet edilmiştir. “Öncesi ve Sonrası” Dokusal Yüzeyler Sergisi’ne Aleyna Gücer, Aydın Uğurlu, Çağla Nur Çakıcı, Dilara Altınkepçe Arslan, Dilara Karayel, Edanur Öztürk, Elif Aslan, Elif Püren Özdemir, Emre Bayhan, Esra Özken, Fatma Tuzluca, Gül Şeyda Albayrak, İsranur Doğan, Nursima Bingöl, Özgecan Bülbül, Özlem Öner Değer, Rabia Şeremetli, Seçil Şahin, Selen Çolak, Servet Senem Uğurlu, Sümeyye Saruhan, Şule Güzeller çalışmaları ile katılmaktadır.

“Öncesi ve Sonrası” Dokusal Yüzeyler Sergisi’ndeki çalışmalarda, geleneksel tekstillerde kullanılan malzeme ve tekniklerine ek olarak günümüzün teknolojik malzemeleri ile dijital baskı ve handtuft gibi modern teknikler de kullanılmıştır. “Öncesi ve Sonrası” Dokusal Yüzeyler Sergisi, güzel sanatlar disiplininde geleneksel sanat eğitimi alan 21. yüzyıl gençlerinin geleneksel malzeme ve tekniklerle neler yapabileceğini göstermekte ve geleneksel tekstillere göndermeler içermektedir.

“5. Küçük İşler Büyük Eserler”
23 -29 Nisan 2022

Tarihi Yarımada’da birçok ilki gerçekleştiren Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3. katlarında bulunan Antik Cisterna 20 yıldır sergi salonu olarak birçok farklı projeye ev sahipliği yapmaktadır. 23-29 Nisan tarihleri arasında ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek “Küçük İşler Büyük Eserler” adlı karma serginin bu yıl 5.’si düzenlenecek. Antik Cisterna, geç Roma – erken Bizans dönemine ait 1500 yıllık tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze gelmiştir.

“5. Küçük İşler Büyük Eserler” adlı serginin amacı, çocuklarımızı gündelik koşuşturmacadan ve hayatımıza gereğinden fazla girmiş olan teknolojiden biraz olsun uzaklaştırarak yaratıcı düşünmeye yönelmelerine ve ilgi alanlarına yoğunlaşmalarına yardımcı olmaktır. Çocuklarımız kendi sergilerinde, davet ettikleri akrabalarıyla, arkadaşlarıyla ve aileleriyle ortak zaman geçirebilecekler ve bu vesileyle özgüvenlerinin gelişimine katkı sağlayacaklardır.

Küratörlüğünü Murat Küçükkayalı’nın yürüttüğü serginin açılışı, 23 Nisan Cumartesi saat 14:00’de gerçekleştirilecektir. Çocuklarımızın gelecekleri için belki de bir başlangıç olacak sergi sonrasında, her çocuğa katılım belgesi verilecektir. Sergi 29 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecektir.

“5. Küçük İşler Büyük Eserler” adlı sergiye katılan küçük sanatçılarımız:Hanife Abid, Defne Acar, Zeynep Havva Aktaş, Duru Aydın, Öykü Benlioğlu, Sare Nur Cevizci, Ayliz Duru Çelebi, Rüzgar Ada Demirural, Yağmur Dericioğlu, Kuzey Aras Doğan, Kıvanç Reşat Ertan, Ela Esen, Nil Gayhan, Elif Gülnar, Gurur Güner, Ertuğrul Güzel, Kaan Ali Halil, İdil Cemre İkizce, Azra Minanur İkizce, Perim Keleş, Zeynep Talia Kurt, Denizhan Küçükkayalı, Ateş Mepa, Seda Uykal, Yaren Orta, Ayla Yazar.

“2. Disiplinler Arası Buluşma”
Karma Sergi
9-19 Nisan 2022

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna Sergi Salonu, 9-19 Nisan 2022 tarihleri arasında “2. Disiplinler Arası Buluşma” adlı karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Farklı tarzların ve disiplinlerin bir araya geldiği sergide, sanatseverler, heykel, resim, seramik, illüstrasyon, tekstil, enstalasyon ve karışık teknik gibi alanlarda özgün eserler üreten sanatçılarımızın eserlerini görebilecekler.

Ayzıt Umay, Burak Özkan, Burcu Yağcı, Ezgi Şentin, Fatma Büyüksofuoğlu, Filiz Kaya, K. Muzaffer Gençer, Melek Uysal, Melis Üregen, Selime Demirural ve Tülay Karavit’in katıldığı serginin açılışı, 9 Nisan Cumartesi saat 14:00‘de Antik Hotel İstanbul -Antik Cisterna Sergi Salonu’nda gerçekleşecektir.

“Döngüsel Benlik”
Sema Babadostu

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna Sergi Salonu, 26 Mart – 4 Nisan 2022 tarihleri arasında “Döngüsel Benlik” adlı kişisel sergiye ev sahipliği yapıyor.

Sema Babadostu “Döngüsel Benlik” sergisinde, insanın kendi iç dünyasına yolculuğunu renklerle ve imgelerle resimlerine aktarırken, bunları gerçekleştirmede rüyalarından ve mistik sembollerden ilham almaktadır. Sanatçı “Her şey bir dönüşüm içindedir ve bu dönüşüm bizi olmak istediğimiz kişi yapar” sözüyle de aslında sanatın ne kadar insana özgü olduğunu ve bunun iç dünyamızda var olan bir benlik duygusu tarafından sanat aracılığıyla yansıtıldığını ifade etmektedir.

,

,

“Tekstil Sanatında Saklı Bir Miras: Kaftanlar”
Dilek TÜM CEBECİ

Tarihsel Türk motifleriyle bezenen kaftanlardan oluşan, Dilek TÜM CEBECİ “Tekstil Sanatında Saklı Bir Miras: Kaftanlar” adlı kişisel tekstil sergisi, Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3. katlarında bulunan 1500 yıllık  Geç Roma Erken Bizans dönemine ait Antik Cisterna sergi salonunda 17-25 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Küratörlüğünü ve Sanat Danışmanlığını Murat KÜÇÜKKAYALI yapacaktır. Sergi mekanı, 1500 yıllık tarihe tanıklık eden duvarları, sütunları ile mistik bir panoramaya sahip mimari bir yapıdan oluşmaktadır. Tarihsel dokunun içinde tarihi Türk motiflerinden oluşan kaftanlarla izleyiciyi özünde büyülü bir yolculuğa çıkarmak hedeflenmiştir. Orta Asya’dan başlayarak Selçuklu ve Osmanlı tarihinde büyük izler bırakan ve kültürel miras niteliğindeki motifler Türk sanat tarihi içerisinde önemli bir yer teşkil etmektedir.

Sanatçımız TÜM CEBECİ motif’i şu şekilde ifade etmiştir.

Motif; bir anlatım birimi içinde en küçük parça olmakla birlikte, bir sanat eserinin ana taşıyıcılarıdır. Nitekim bir romanın, öykünün veya bir senfoninin motifleri eserin özünü, ruhunu, temelini ve yaşamasını sağlar. 

Sanatçı, tarihi Türk motiflerini dijital baskı tekniğinde çağın teknolojisi ve görselliğiyle harmanlayarak tasarlamıştır ve 22 eserin yer aldığı koleksiyonda bitkisel, soyut, sembolik ve geometrik motifler kullanmıştır. 

Kompozisyonlarının her bir parçasında bir ahenk birliğini oluşturmaya çalışmıştır. Tarihsel derinlik perspektifinde uyguladığı eserleri tarihin akışını ve kültürel zenginliği çerçeveleyerek kaftan formunda giysi tasarımları biçiminde uygulamıştır. 

.

.

“Roma’yı Düşlemek”
Karma Sergi

“Roma’yı Düşlemek” adlı heykel ve seramik sergisi, Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak inşa edilen Antik Cisterna Sergi Salonunda gerçekleştirilecek. Metafor Sanat Derneği sanatçılarının özgün eserleri, 5 -13 Mart tarihleri arasında görülebilir.

Uygarlıkların kadim topraklar üzerinde bıraktığı izleri takip eden, kolektif bilinçaltımızda yatan imgelerin kökenlerini arayan sanatçılar; eserlerinde, sergilenecek mekanın dokusundan da hareketle geçmişten günümüze bir köprü kurarak Antik Roma dönemini yorumluyor.

.

2. Sanat ve Tarih Buluşması
Uluslararası Karma Sergi

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna sergi salonu, 20. Yılını  kutlarken çok farklı sergilere ev sahipliğine devam ediyor. 19 Şubat – 02 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “2. Sanat ve Tarih Buluşması” adlı sergi ile sanatın ışığında geleceğe bir köprü kuruyor.

Bize emanet olan tarihle birlikte farklı sanat akımları ve disiplinlerden özgün eserleri, dünyanın her yerinden tarihi yarımadaya gelen misafirlerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından sergiye katılan sanatçılarımız; İlke Alkan, Sabahat Bayar, Ayşen Bayer, Aysel Erken, Ayten Erken, Nurlana Haciyeva, Fatma Helen Kızıloluk, Tetiana Müsevitoğlu, Rozay  Nemedowa, Burak Özkan,Seçil Kartopu ve Ayla Yeşilmen’nin özgün sanat eserleri görülebilir.

“İSTANBUL’UN GİZEMİ”
DEVRİM ERBİL

Türk Sanatının öncü isimlerinden Devrim Erbil, bu kez, Tarihi Yarımada’da birçok ilki gerçekleştiren  ANTİK HOTEL İSTANBUL’un -2 ve -3 ncü katlarında bulunan ANTİK CİSTERNA sergi salonunun açılışının 20. yılında sanatseverler ile buluşuyor. 

 Bir İstanbul sevdalısı olan sanatçının eserleri, 1500 yıllık tarihe tanıklık eden sütunlar, duvarlar ve su kanallarının mistik aurası içinde sizleri eşsiz şehir panoramalarıyla buluşturacak. İstanbul’un gizemini ortaya çıkarması, şehrin siluetlerini kendi bakış açısından yorumlaması ve yeniden hayat vermesiyle hafızalarda yer eden Devrim Erbil’in, alüminyum/serigrafi/monotype gibi çeşitli malzeme ve teknikler kullanarak ürettiği eserleri, tarihsel bir dokunun içinde izleyicilere sunuluyor. “İSTANBUL’UN GİZEMİ” adı verilen sergi, eski İstanbul’un antik kalıntılarının arasında Devrim Erbil’in gözünden bugünün İstanbul’una bakışını yansıttığı yaratıcı ve özgün eserlerden oluşuyor. 

.

.

GEÇMİŞTEN GELEN Servet Senem Uğurlu

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma-erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak inşa edilen Antik Cisterna Sergi Salonu, “Geçmişten Gelen” adlı sergiye 4-17 Aralık tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

 Geçmişten Gelen; 02-19 Mart 2019 tarihlerinde Antik Cisterna Galeri’de açılan “Anadolu Tanrıçaları” isimli serginin devamı niteliğindedir. Kazdağları’ndaki Yörük ve Türkmenler, kız çocuklarına oyuncak olarak yaptıkları bez bebekleri, çocukları büyüdüğünde koruyucu ongun olarak kullanmaktadırlar. Somut olmayan kültürel miras değerini taşıyan bez bebekler; evdeki artık, yırtık, eski dokuma parçaları ile her türlü tekstil teknikleri kullanılarak yapılmışlardır. Anadolu’daki Neolitik Dönem ve sonrasına tarihlendirilen kazılardan çıkarılan çeşitli figür ve idoller, insanlık tarihinin en eski arkeolojik kalıntılarındandır. Figür, idol ve bez bebekler arasında benzerlikler ise oldukça dikkat çekicidir.

 Çoğu uygarlığın kökeni olan Anadolu’da Göbeklitepe’nin bulunması, insanlığın uygarlık tarihini değiştirmiştir. Göbeklitepe, 1995-2005 yılları arasında Alman Arkeolog Klaus Schmidt tarafından kazılmış, günümüzden 12000 yıl öncesine tarihlenen ve tapınak olduğu düşünülen yirmi yapıdan dokuzu günışığına çıkarılmıştır. Göbeklitepe, araştırmacıların henüz açıklayamadığı bilgileri de içermektedir. Göbeklitepe’deki arkeolojik buluntular, “Geçmişten Gelen” sergisinin temasını oluşturmaktadır.

Yaklaşık 2014 yılından bu yana araştırdığım Göbeklitepe konusu ve 2018 yılı yazından beri konuyla ilgili yaptığım uygulama çalışmalarım ile geçmişten gelenlere dikkat çekmeye çalışılmıştır. “Geçmişten Gelen / Coming from Past” Sergisinde, Göbeklitepe’den günümüze ulaşan motif ve semboller ile güç, bereket, doğurganlık, geçmiş-bugün-gelecek kavramları üzerine betimlemeler oluşturulmuştur. Kırkyama ve farklı dikiş teknikleri kullanılarak boncuk, pul gibi tekstil süsleriyle oluşturulan biçim ve yüzey değerlendirmeleri; geleneksel tekstillere yeni bir bakış düşüncesiyle yapılmıştır.