GELECEK SERGİLER

SHARE:

DEVRİM ERBİL SERGİSİ 

“İSTANBUL’UN GİZEMİ”

 BASIN BÜLTENİ

 

Türk Sanatının öncü isimlerinden Devrim Erbil, bu kez Antik Cisterna’da sanatseverlerle buluşuyor. 

Bir İstanbul sevdalısı olan sanatçının eserleri, Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – eiirken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın mistik aurası içinde sizleri eşsiz şehir panoramalarıyla buluşturacak. 

İstanbul’un gizemini ortaya çıkarması, şehrin siluetlerini kendi bakış açısından yorumlaması ve yeniden hayat vermesiyle hafızalarda yer eden Devrim Erbil’in, alüminyum/serigrafi/monotype gibi çeşitli malzeme ve teknikler kullanarak ürettiği eserleri, tarihsel bir dokunun içinde izleyicilere sunuluyor. “Gizemli İstanbul” adı verilen sergi, eski İstanbul’un antik kalıntılarının arasında Devrim Erbil’in gözünden bugünün İstanbul’una bakışını yansıttığı yaratıcı ve özgün eserlerden oluşuyor. 

Sergi 2-12 Nisan 2020 tarihleri arasında her gün Antik Hotel’de yer alan Antik Cisterna Sergi Salonu’nda görülebilir. 2 Nisan 2020 Perşembe akşamı saat 18:00 itibarı ile düzenlenecek olan açılış kokteyline tüm İstanbul sevdalıları ve tüm sanatseverler davetlidir.

 

4.Küçük İşler Büyük Eserler ”

19 – 30 Nisan 2020

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan, 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi doku korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna Sergi Salonunda, 19- 30 Nisan tarihleri arasında ilk ve ortaokul öğrencilerinin katılımıyla,“Küçük İşler Büyük Eserler“adlı karma serginin bu yıl 4.’sü düzenlenecektir.

Bugünün küçükleri ve yarının büyükleri olan çocuklarımız için sanat; bu yaşlarda kendilerini ifade ettikleri bir araç olarak hayal ettikleri meslekler için bir altyapı oluşturmaktadır. Bilim ve teknolojinin doğru gelişebilmesi için çocukların daha küçük yaşlardayken çevresini gözlemlemesinin, çekinmeden yorum yapabilmesinin ve farklı düşünebilmesinin önünü açmak gerekir. Bu bağlamda; hedefimiz, çocukların bir iletişim aracı olarak kullandıkları çalışmalarının artmasını motive ederek, bu çalışmaları belli bir disiplin içinde sunabilmelerini sağlamak, aynı zamanda ortaya çıkan eserlerin nasıl sergileneceği konusunda bilgi aktarımı yapmaktır. Çocuklarımız kendi sergilerinde, davet ettikleri akrabalarıyla, arkadaşlarıyla ve aileleriyle ortak zaman geçirebilecekler ve bu vesileyle özgüvenlerinin gelişimine katkı sağlayacaklardır.

Serginin açılışı, 19 Nisan Pazar saat 14:00’de gerçekleştirilecektir.

 

GEÇMİŞTEN GELEN

 Servet Senem Uğurlu

Kişisel Sergi

9-31 Mayıs 2020

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma-erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak inşa edilen Antik Cisterna Sergi Salonu, “Geçmişten Gelen / Coming from Past” adlı sergiye 9-31 Mayıs 2020 tarihlerinde ev sahipliği yapıyor. GEÇMİŞTEN GELEN / COMING FROM PAST sergisinin konusunu, Göbeklitepe oluşturmaktadır. Sergideki çalışmalar, Göbeklitepe’den günümüze ulaşan motif ve semboller ile güç, bereket, doğurganlık, geçmiş- bugün-gelecek kavramları üzerine betimlemeler ile oluşturulmuştur.

Kırkyama ve farklı dikiş teknikleri kullanılarak boncuk, pul gibi tekstil süsleriyle oluşturulan biçim ve yüzey değerlendirmeleri; geleneksel tekstillere yeni bir bakış düşüncesiyle yapılmıştır. Bu sergide, yaklaşık 2014 yılından bu yana sanatçının araştırdığı Göbeklitepe konusu ve 2018 yılı yazından beri konuyla ilgili yaptığı uygulama çalışmaları ile geçmişten gelenlere dikkat çekmeye çalışılmıştır.

GEÇMİŞTEN GELEN / COMING FROM PAST sergisi, 2-19 Mart 2019

tarihlerinde Antik Cisterna Galeri’de açılan “Anadolu Tanrıçaları / Anatolian Goddesses” isimli serginin devamı niteliğindedir.

Konferans: “SANATSAL ÇALIŞMALARDA KİMLİK SORUNU”,

Dr.Öğr.Üyesi Servet Senem Uğurlu

9 Mayıs Cumartesi günü saat17:00’de Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan Antik Cisterna Sergi Salonu’nda gerçekleşecek sergi açılına tüm sanatçı ve sanatseverleri bekleriz.