2. Sagalassos Resim Çalıştay

SAGALASSOS RESİM ÇALIŞTAY

“Antik Kentte Yaşam”

Sagalassos Resim Çalıştayı

13-20 Eylül 2015

Antik Yunan’da Pisidia’nın başkenti olan Sagalassos, geç Roma ve Helenistik dönemden bu yana önemli bir yerleşim merkezi olmuştur ve “İmparatorların Gözde Şehri” olarak tanımlanır. UNESCO dünya mirası adayı listesinde yer alan Sagalassos’ta 13-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek “Antik Kentte Yaşam” adlı çalıştaya ülkemizin farklı illerinden sanatçılar davet edilmiştir. Sagalassos Lodge ve Spa Hotel’in düzenlediği çalıştayda sanatçılar, bölgenin tarihinden ve doğal güzelliğinden ilham alarak dünden bugüne antik kentte yaşananları, geçmiş yaşamların bölge halkına etkilerini eserlerine aktaracaklardır.
Sanata verdiği desteği bir adım ileri taşıyarak, bu yıl gerçekleşen 1. Sagalassos Resim Sempozyumu’ndan sonra aynı bölgede bir de çalıştay düzenleyen Sagalassos Lodge ve Spa Otel, denizden 1500 m yükseklikte inşa edilmiştir ve Sagalassos Arkeolojik Bölgesi’ne 4 km uzaklıkta yer almaktadır.
Uzun vadeli ve kapsamlı bir projenin bir parçası olan çalıştayın amacı, ülkemizin farklı illerinden davet edilen sanatçılar için yaratıcılıklarını sergileyecekleri özgün bir ortam oluştururken, aynı zamanda bölgenin tanıtımına da katkıda bulunmaktır.
Bu projenin yakın gelecekteki başlıca hedeflerinden biri de, farklı disiplinlerin bir arada yer alacağı uluslararası bir atölye oluşturarak, katılımcı sanatçıların değerli katkılarıyla Sagalassos yöresine bir Çağdaş Sanat Merkezi kazandırmak.
Halka açık olarak gerçekleştirilecek çalıştay boyunca, sanatçılar fikir ve birikimlerini halkla paylaşarak, onların sanata yaklaşımlarına katkıda bulunabileceklerdir. Bu eşsiz tarihi bölgeden esinlenerek oluşturulacak sanatsal çalışmalarla, sanatseverlere Türk Sanatı’ndan çeşitli örnekleri bir arada görme imkanı sunulacak. Birbirinden farklı yöntem ve üslupları benimsemiş olan ve farklı sanatsal geçmişlere sahip olan sanatçıların eserleri çalıştay boyunca ve çalıştayın sonunda açılacak sergide görülebilir. Katılımcı sanatçılar: Metin Akbaş, İsmail Aktuna, Adem Başpınar, Filiz Kara Bilgin, Murat Cengiz, Zeynep Bingöl Çiftçi, Şenol Demir, İsmail Hakkı Demirtaş, Ceyda Güler, Erkan Güler, Hatice Keten, Ahmet Şinasi İşler, Ağıt Uğur Uludağ
19 Eylül Cumartesi günü Sagalassos Lodge ve Spa Hotel’de yapılacak sergi açılışına tüm sanatçı ve sanatseverleri bekliyoruz.

Sanat Danışmanı

Murat KÜÇÜKKAYALI

0506 171 7448