“ALACA ”

Dokuma Karma Sergi

Antik Cisterna Sergi Salonu 22 Ekim- 2 Kasım 2022 tarihleri arasında “ALACA” adlı karma Dokuma sergisine ev sahipliği yapacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı-Kilim ve Geleneksel Kumaş Desenleri Anasanat Dalı Hoca ve Öğrencilerinin eserleri Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık Geç Roma- Erken Bizans dönemine ait sarnıç da izleyici ile buluşacak.

ALACA isminden de anlaşılacağı gibi dokuma grubunun farklı geçmiş ve yaşanmışlıklardan bugüne gelen çok renkliliği, dokumanın temeli olan ipliklerle oluşturdukları ortaklıkları ve ifade etmeye çalıştıkları hayallerinin bir birlikteliği aslında.

Temel noktası dokuma olan bu sergi ile MSGSÜ, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı-Kilim ve Geleneksel Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’nda eğitim gören öğrenciler hocaları ile birlikte ilk karma sergilerini gerçekleştiriyorlar. Dokumacılar bu sergide geleneksel dokuma tekniklerinin yanı sıra çağdaş yaklaşımlarını da sunuyorlar. Sanatçılar sanatın temel öğelerinden biri olan rengi ipliklerle dokusal yüzeylere dönüştürerek farklı yüzey değerlendirmeleri ortaya koymaktadırlar.

Sergi oluşumu Deneysel Dokuma dersini alan öğrencilerin dokuma maceralarına devam etme istekleri ve bu konudaki ısrarları sonucunda ortaya çıkmıştır. 19 Öğrenci ve 2 hocanın katılımıyla oluşan karma sergide ortak dil olan “İPLİK VE RENK” tüm sanatçılar için vazgeçilmez gerçeklerdir. Dokumalar, eser sahiplerinin dokumaya çalıştıkları gerçeklikleri, çözümleyemediklerini ya da hayal ettiklerini ifade şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

“ALACA” çok renkliliğin oluşturduğu tek bir renk olarak bizleri temsil etmekte diyor eser sahipleri ve sizleri bu renkliliğin içinde kaybolmaya davet ediyorlar…