GEÇMİŞTEN GELEN / COMING FROM PAST

Servet Senem Uğurlu

Kişisel Sergi / Solo Exhibition

4 -17 Aralık  / 4-17 December 2021

 Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma-erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak inşa edilen Antik Cisterna Sergi Salonu, “Geçmişten Gelen” adlı sergiye 4-17 Aralık tarihlerinde ev sahipliği yapıyor.

 Geçmişten Gelen; 02-19 Mart 2019 tarihlerinde Antik Cisterna Galeri’de açılan “Anadolu Tanrıçaları” isimli serginin devamı niteliğindedir. Kazdağları’ndaki Yörük ve Türkmenler, kız çocuklarına oyuncak olarak yaptıkları bez bebekleri, çocukları büyüdüğünde koruyucu ongun olarak kullanmaktadırlar. Somut olmayan kültürel miras değerini taşıyan bez bebekler; evdeki artık, yırtık, eski dokuma parçaları ile her türlü tekstil teknikleri kullanılarak yapılmışlardır. Anadolu’daki Neolitik Dönem ve sonrasına tarihlendirilen kazılardan çıkarılan çeşitli figür ve idoller, insanlık tarihinin en eski arkeolojik kalıntılarındandır. Figür, idol ve bez bebekler arasında benzerlikler ise oldukça dikkat çekicidir.

 Çoğu uygarlığın kökeni olan Anadolu’da Göbeklitepe’nin bulunması, insanlığın uygarlık tarihini değiştirmiştir. Göbeklitepe, 1995-2005 yılları arasında Alman Arkeolog Klaus Schmidt tarafından kazılmış, günümüzden 12000 yıl öncesine tarihlenen ve tapınak olduğu düşünülen yirmi yapıdan dokuzu günışığına çıkarılmıştır. Göbeklitepe, araştırmacıların henüz açıklayamadığı bilgileri de içermektedir. Göbeklitepe’deki arkeolojik buluntular, “Geçmişten Gelen” sergisinin temasını oluşturmaktadır.

Yaklaşık 2014 yılından bu yana araştırdığım Göbeklitepe konusu ve 2018 yılı yazından beri konuyla ilgili yaptığım uygulama çalışmalarım ile geçmişten gelenlere dikkat çekmeye çalışılmıştır. “Geçmişten Gelen / Coming from Past” Sergisinde, Göbeklitepe’den günümüze ulaşan motif ve semboller ile güç, bereket, doğurganlık, geçmiş-bugün-gelecek kavramları üzerine betimlemeler oluşturulmuştur. Kırkyama ve farklı dikiş teknikleri kullanılarak boncuk, pul gibi tekstil süsleriyle oluşturulan biçim ve yüzey değerlendirmeleri; geleneksel tekstillere yeni bir bakış düşüncesiyle yapılmıştır.

   4 Aralık Cumartesi günü saat 16:00’de Antik Hotel İstanbul’un -2 ve           -3’üncü katlarında bulunan Antik Cisterna Sergi Salonu’nda gerçekleşecek sergi açılına tüm sanatçı ve sanatseverleri bekleriz.

 

“Sevgiyle Dokunuşlar”

Karma Sergi

22 Şubat – 14  Mart 2020

“Sevgiyle Dokunuşlar” adlı sergi, 22 Şubat – 14 Mart tarihleri arasında Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Cisterna Sergi Salonu’nda açılacaktır.

Geçmişten geleceğe ışık olan, toplumları birleştiren, sınırların olmadığı evrensel bir dil olan sanat, kimi zaman fırçayla buluşan tuvallerde, kâğıtta, kimi zaman parmakların arasındaki çamurla, camla, ahşapla, kumaşla şekil alan yaşanmış sevgileri, coşkunlukları, heyecanları da içinde barındırır. Sevgiyle birleşen yaşamlarımızı yansıtan sanat eserlerinden oluşan “Sevgiyle Dokunuşlar” adlı sergi, 22 Şubat Cumartesi saat 17:00’de açılacak ve 14 Marta kadar gezilebilecektir.

İrem Arcasoy,Pelin Aydemir, Ayşen Bayer, Ayşe Baykal ,Emre Baykara, Selin Cevahir, Karin Cincioğlu, Yıldız Duman, Aysel  Erken, Ayten Erken, Gelincik Eroğu, Füsun Gündüz, Harika Menteş,  İsmet Tuncer, Eti Romano,  Hrasun Sergio,  Zeynep Köklüce, , Müge Yılmaz

 

Simay Bodur

Si “maya”

Simay’ca Bir Maya Öyküsü

İllüstrasyon Sergisi

1- 12 Şubat 2020

 Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında, 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak inşa edilen Antik Cisterna, günümüzde sergilere ve özel davetlere ev sahipliği yapıyor. Antik Cisterna Sergi Salonu’nda 1-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Si “maya” – Simay’ca Bir Maya Öyküsü adlı sergide, Maya Uygarlığının gizemli dünyası binlerce yıl sonra Sanatçı Simay Bodur’un illüstrasyonlarında yeniden soluk alıyor.

Sanatçının 35. sanat yılında 55. sergisi olacak olan Sİ-“MAYA”; «Evrensel Düzen» üzerine yazıların içselleştirildiği çalışmalarıyla, dönemsel bir köprü vazifesi taşımakta…

17.000 yıllık bir tarihin günümüzdeki yansımalarını; SİMAYCA tekniği ile sanatçının kendi sözcüklerinden şöyle görebiliriz:

Görünenin aslı; ona baktığınız mesafeye bağlıdır.

Zihinde geliştirilen semboller;

-ki, bu bazen bir şekil, bir sayı, bir harf olabilir-

aslında bütünü oluşturan «bir»dir…

1 Şubat Cumartesi saat 17:00’da yapılacak sergi açılışına tüm sanatçıları ve sanatseverleri bekleriz.

Konferanslar:

Mu Kıtası – Mayalar ve Atatürk, Uzm. Dr. Simay Bodur, 4 Şubat Salı saat:17:00

Maya Masalları, Müjgan Yılmaztürk, 11 Şubat   Salı saat: 17:00

 

 

GELENEKLE GELEN”

DOKUSAL YÜZEYLER SERGİSİ

4- 21 Ocak 2020

Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma- erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüzde Antik Cisterna olarak sergilere ve özel davetlere ev sahipliği yapıyor. Antik Cisterna’da yılın ilk sergisi; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı, Serbest Tasarım derslerini yürüten Dr. Öğr. Üyesi Servet Senem Uğurlu ile öğrenci ve mezun öğrencilerinin ödevleri kapsamında hazırladığı çalışmalardan oluşan “Gelenekle Gelen” Dokusal Yüzeyler Sergisi, 04-21 Ocak 2020 tarihleri arasında açılacaktır.

“Gelenekle Gelen” Dokusal Yüzeysel Sergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı-Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalı’nda eğitim gören öğrenci ve mezunlarının Serbest Tasarım derslerinde öğrendikleri, tasarım ve uygulama temelinde geliştirdikleri çalışmalardan oluşmaktadır. Çalışmalarda, geleneksel tekstillerde kullanılan malzeme ve tekniklerin yanı sıra günümüz malzeme ve tekniklerinden de yararlanılmıştır. Gelenekle Gelen Sergisi; 21. yüzyılda güzel sanatlar disiplininde geleneksel sanat eğitimi alan gençlerin, geleneksel malzeme ve tekniklerle neler yapabileceğini göstermektedir. Sergi, geleneksel tekstillere göndermeler içermektedir.

Çalışmaların, ulusal ve evrensel sanat bağlamı doğrultusunda yapılmasına özen gösterilmiştir. Sergi; kirkitli ve mekikli dokumalar, kırkyama, işleme, batik, ikat, baskı gibi geleneksel dokusal yüzey tekniklerini kapsamaktadır. Bu uygulamalarda, akademik eğitimde çağdaş sanat gereksinimlerine yönelik işlerin yapılması gerektiği göz önüne alınmıştır.

Sergiye Elif Aslan, Berke Aşık, Mehmet Atakan Başaran, Büşra Ceylan, Çağla Nur Çakıcı, Selen Çolak, Özlem Öner Değer, Gülbahar Gümüşten, Ayşegül Morbel, Gülderen İlhan, Dilara Karayel, Burçin Kısa, Esra Kocaman, Esra Özken, Tuğçe Sekreter, Sümeyye Saruhan, Rabia Şeremetli, Fatma Tuzluca, Servet Senem Uğurlu, Bedirhan Kaan Ünal, Nurgül Ünver’in katıldığı serginin açılışı, 4 Ocak Cumartesi günü saat 17:00’de Antik Hotel İstanbul ‘un, -2 ve -3’üncü katlarında bulunan Antik Cisterna Sergi Salonu’nda gerçekleşecektir.

 

“Sİ – MURG” Sergisi

7 – 20 Aralık 2019

Faruk Kırlı ve Öğrencileri tarafından hazırlanan  “Si-murg Sergisi” Çini Sanatı başta olmak üzere çeşitli sanat disiplinleriyle çini sanatını birleştiren eserlerden oluşuyor. Çini sanatına bazı çalışmalarda mozaik, bazılarına seramik eşlik ediyor.

Si-murg Sergisi, 7 – 20 Aralık tarihleri arasında Antik Hotel İstanbul’un -2 ve -3’üncü katlarında bulunan 1500 yıllık geç Roma – erken Bizans dönemine ait tarihi sarnıcın dokusu korunarak günümüze ulaştırılan Antik Hotel  İstanbul – Antik Cisterna  sergi salonunda açılacaktır.

Efsanevi “Si-murg” kuşunu tema alan sergideki ana tema küllerinden yeniden doğan Simurg kuşunun “Değişim ve Dönüşüm”ünden ilham almaktadır. Çini sanatının tarihten bugüne yaşadığı serüveni ele alan Faruk Kırlı ve Öğrencileri II. Proje Sergisiyle Antik Cisterna sarnıcında sanatseverlerle buluşacaklar.