. ÇOCUK SANAT ATÖLYESİ

Pablo PICASSO’nun da dediği gibi “ Her çocuk bir sanatçıdır . Bütün sorun, büyüdüğü zaman nasıl sanatçı kalacağındadır.

Çocuklar etrafını ilk önce dokunarak tanımaya başlarlar, ellerine aldıkları kalemle de ( yaptıkları karalama ) kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Küçük yaşlarda öğrendikleri bilgi geleceklerine yön verir, en çok öğrenmeye açık oldukları zaman çocukluk dönemleridir. Belli bir şablonu ve kuralları olmadığı için sonsuz hayal güçleri, sınırları olmayan dünyaları, vardır; daha sonra çevresindeki insanlardan, yanlış eğitim metotlarından, etrafındaki uyaranlardan ( televizyon ve bilgisayarlar gibi…) etkilenerek sınırları daralır.

Neden çocuklar için sanat eğitimi: Amacımız çocuğun özgün, yaratıcı, analitik, rasyonel düşünmesini, oyun oynarken çevresini ve kendini tanımasını sağlamaktır. Sanat çocuklar için iletişim kurmanın bir yoludur. Böylece kendilerine ifade ederek ileride derslerinde, sanat dışında da seçecekleri işlerde daha başarı olacaklardır.

Eğitim programı:( 6 – 12 yaş )

Renkli çalışma teknikleriyle: renkli kalem, pastel, suluboya… malzemeye göre faklı teknik ve uygulamalar yaptırılmaktadır. Uygulamalar kişiye ve yaş grubuna göre değişmektedir.

Çizim yaparken el ve beyin aynı anda çalışır. Örneğin yıllarca kullandığımız evimizdeki eşyaların formunu, rengini, dokusunu tam bilemiyoruz. Genel orak ifade ediyoruz bu da aslında bizlerin etrafımızı görmediğimizi gösteriyor.

Çizim yaparken, etraflarındaki eşyaların, ağaçların, hayvanların, figürlerin de var olduğunu görüyorlar, daha fazla gözlem yaptıkları için algıları artıyor. Gördüklerini aktararak onları daha iyi çözümlüyorlar, çizime hakim oldukça farklı yorum katabiliyorlar. Böylece bilgilerinin üzerine faklı bir bilgi ekleyebiliyorlar.


(12 – 14 yaş )


Daha önceki yaptıkları resimler incelenerek yavaş yavaş
perspektif, orantılı obje – figür çizimlerini, tasarım, hayalden figür kompozisyon çalışmalarını renkli ve karakalem çalışmalarla zenginleştirmek renkli dünyalarında yeni bir boyut kazandırıp daha profesyonel cizimler için altyapı sağlamanın temelleri atmakÇocuklar için düzenlediğimiz ve yer aldığımız projelerden görseller

Ulusal TKİEDF 2018  Resim Yarışmasında jüri olarak yer aldığımız  ödül töreninden  kareler .

(  Yarışma 3 Farklı Kategoride 1,2,3,4’üncü Sınıf Öğrencileri, 5,6,7 ve 8’inci Sınıf Öğrencileri Ve 9,10,11 Ve 12 Sınıfı Öğrencileri Olarak Yapıldı. Yarışmada İlkokul, Ortaokul Ve Lise Kategorilerinde İlk Üç Dereceye Giren Öğrencilere ve Başarı Göstermiş Toplam 100 Öğrenciye Başarı Belgesi Verildi .

.

.

.

.

.

.