İçinde bulunduğumuz zorlu dönemde, çocuklarımızın ve gençlerimizin motivasyonlarını arttırmak, yeni yıla yeni umutlar, yeni heyecanlarla girmelerine vesile olmak amacıyla bir uluslararası karma sergi düzenliyoruz.
Yine bu kapsamda Küratörlüğünü Murat Küçükkayalı’nın yürüttüğü birer sosyal sorumluluk projesi olarak geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında düzenlediğimiz sergilere dünyanın birçok ülkesinden 118 çocuk ve genç 300’den fazla eseri ile katılmıştır.
Bu sergilerde olduğu gibi, “Güneşin Yeniden Doğuşu” adlı yeni karma sergiyle de, birbirimizden uzakta da olsak bir kez daha 21 Aralık’ta bir araya gelecek ve heyecanımızı paylaşacağız.
Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları farklı kültürleri bir arada yaşamış, bu kültürler nesilden nesile aktarılarak dünyanın birçok yerine yayılmıştır. İçinde bulundukları yerlerin kültürüne, yaşam tarzına, coğrafi yapısına göre bazı farklılıklar göstererek de olsa devam etmiştir. Biz de bu sayede, birbirimize ait bayramları, özel günleri kutlayarak hep birlikte büyük bir aile olarak yaşadık.
Nardugan, eski Türklerde yeni yıl bayramıdır ve “güneşin yeniden doğuşu” anlamına gelmektedir. Eski Türklerdeki mitolojik inançlara göre, gece ile gündüz arasındaki savaşı, gündüzün kazanması ile büyük bir güneş doğmuş. Türkler bu güneşi, yeni bir başlangıç, yeni umut, yeni hedefler olarak düşünürler. Bu bayram, kutsal sayılan akçam ağaçlarının altında kutlanırdı ve insanlar sevinçlerini birbiriyle paylaşırdı. Geleneğin zamanla Mezopotamya’ya göçen Sümerler’e geçtiği oradan da Anadolu aracılığıyla Eski Roma’ya kadar uzandığı düşünülmektedir.
Not: Sanat danışmanlığının yanında, uzun yıllar her yaştan çocuklarla çalıştım, sanat eğitimi verdim. Resimleriyle ilgili soru sormak isteyenlere destek verebilirim.
LEAVE A REPLY