Layout 1        Sanatçılar Sagalassos Antik Kenti’nde Buluşuyor

14 – 21 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek Sagalassos Resim Sempozyumu, Akdeniz Bölgesi’nin yaylalarında sanat rüzgarları estirecek…
Sanata verdiği desteği bir adım ileri taşıyarak bu yıl 1. Sagalassos Resim Sempozyumu  ’nu düzenleyen Sagalassos Lodge ve Spa Otel, denizden 1500 m yükseklikte inşa edilmiştir ve Sagalassos Arkeolojik Bölgesi’ne 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Torosların eteklerinde yer alan bu benzersiz mekan, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla, hem sanatçılar hem de sanatseverler için her fırsatta yeniden gelmek isteyecekleri, mükemmel bir ortam sunuyor.
Sempozyumun amacı, ülkemizin farklı illerinden davet edilen sanatçılar için yaratıcılıklarını sergileyecekleri alternatif bir ortam oluştururken, aynı zamanda bölgenin tanıtımına da katkıda bulunmaktır. Antik Yunan’da Pisidia’nın başkenti olan Sagalassos, geç Roma ve Helenistik dönemden bu yana önemli bir yerleşim merkezi olmuştur ve “İmparatorların Gözde Şehri” olarak tanımlanır.
Projenin yakın gelecekteki başlıca hedeflerinden biri de, farklı disiplinlerin bir arada yer alacağı uluslararası bir atölye oluşturarak, katılımcı sanatçıların değerli katkılarıyla Sagalassos yöresine bir Çağdaş Sanat Merkezi kazandırmak.
Halka açık olarak gerçekleştirilecek sempozyum boyunca, sanatçılar fikir ve birikimlerini halkla paylaşarak, onların sanata yaklaşımlarına katkıda bulunabileceklerdir. Bu eşsiz tarihi bölgeden esinlenerek oluşturulacak sanatsal çalışmalarla, sanatseverlere Türk Sanatı’ndan farklı örnekleri bir arada görme imkanı sunulacak. Birbirinden farklı yöntem ve üslupları benimsemiş olan sanatçılar; çizgi, doku ve figürlerin çeşitli renklerde hayat bulduğu, soyut ve somutun uyumlandığı, çağdaş estetiğin anlatımdaki açıklıkla, duyguların gerçeklikle buluştuğu bir dünyanın kapılarını aralayacak. Birçoğu aynı zamanda akademisyen olan sanatçıların ortak noktası; özgün bir sanatsal geçmişe ve Türk Sanatı’nda önemli bir yere sahip olmaları. Katılımcı sanatçılar: Ramiz Aydın, Ali Candaş, İhsan Doğrusöz, Basri Erdem, Özlem Kalkan Erenus, Caner Karavit, Murat Küçükkayalı, Bahattin Odabaşı, Eren Rıfat Okay, Erol Özden, Veli Sapaz, Erhan Şanal, Feryal Taneri, Vural Yıldırım.
Sagalassos Resim Sempozyumu’nda üretilecek yapıtlar 20 Haziran 2015 Cumartesi günü, sempozyumun ana mekanı olan Hotel Sagalassos Lodge’da açılacak bir sergi ile izlenime sunulacak.
 

Sanat Danışmanı

Murat KÜÇÜKKAYALI