Güney Kore sanatçıları İstanbul’da

11266696_907196339343108_8841616821431367167_n

   Karma Resim Sergisi

   Tarih :14 Mayıs – 20 Mayıs 2015

 

 

 

Mustafa Altıntaş

11115603_10153572230041758_8288096256606496892_n

Dijitalden Analoga, Fotoğraftan Resme Köprüler

Layout 1Tolga Sezen – Fotoğraf Sergisi

Tarih:  19 Mart –14 Nisan

1500 yıllık tarihi Geç Roma – Erken Bizans sarnıcının üzerine inşa edilmiş olan Antik Hotel Antik Cisterna Sergi Salonu, 19 Mart –14 Nisan tarihleri arasında farklı konseptli bir sergiye ev sahipliği yapacak. Sergide, sanatçı Tolga Sezen’in çektiği fotoğrafları teknoloji ile birleştirerek oluşturduğu eserler yer alacak. Serginin açılış kokteyli 19 Mart Perşembe saat 18:00’de yapılacak. “Tolga Sezen, yarattığı eserler ile yeni bir yola çıkmış durumda. Bu yolculuğun başlangıç noktası kendisinin çektiği fotoğraflardır. Bunlar yaratıcı gelişme sürecinde dijital metodlar kullanılarak resme çevriliyor ve böylece fotoğraf ve resim alanları arasında köprü kurulmuş oluyor.” Sanatseverleri varılmamış yerlere ulaşmak için bu yola katılmaya davet ederiz. (Avusturya’da yaşayan sanatçı, 17 Mart – 20 Mart tarihleri arasında Türkiye’de olacaktır)

 

Ustaların buluşması

21 Şubat – 13 Mart 2015   /  February 21 – March 13, 2015 1500 yıllık tarihi Bizans sarnıcının üzerine inşa edilen Antik Hotel Antik Cisterna Sergi Salonu, Türk sanatının duayenlerinden 15 sanatçıyı ağırlıyor. Bu karma sergide, birbirinden farklı yöntem ve üslupları benimsemiş olan sanatçılar; sizlere çizgi, doku ve figürlerin çeşitli renklerde hayat bulduğu, soyut ve somutun uyumlandığı, çağdaş estetiğin anlatımdaki açıklıkla, duyguların gerçeklikle buluştuğu bir dünya sunacak. Birçoğu aynı zamanda akademisyen olan sanatçıların ortak noktası ise; her birinin konusunda yetkin olması ve özgün bir sanatsal geçmişe ve, Türk sanatında önemli bir yer sahip olmalarıdır. Sergi, 19 Şubat saat 18:00’de açılış kokteyliyle kapılarını sanatseverlere açacak. Türk sanatından farklı örneklerin bir arada görülebileceği resim sergisi, 19 Şubat – 13 Mart 2015 tarihleri arasında ziyaret edilebilir. Ramiz Aydın: Figüratif eğilimli resimlerinde ele aldığı konulardan bazıları; büyülü bakışlı köy kadınları, kentli müzisyenler, Anadolu izlenimleridir. Pastel, gri tonlarda, öylesine çarpıcı öylesine muhteşem bir anlatım…

İsmail Hakkı Demirtaş: Kadın figürün ağırlıkta olduğu resimlerinde, renklerin uyumuyla, çizginin ve lekelerin dans ettiğini düşünebilirsiniz.

Pesent Doğan: Kontrast renkleri ve çağdaş anlatımıyla soyutla somutun buluştuğu, tuvallerindeki coşkulu ifade sizi içine çeker.

Basri Erdem: Geniş fırça tuşlarına dayalı bir estetik içinde, temiz renkleri ve anlatımcı öğeleri vurgulayan anlayışıyla öne çıkar.

Dinçer Erimez: Geleneksel resmin matematiksel çözümü. Onun resminde duygusallık, hüzün, ayrılık temalarının ustaca işlendiğini, bilinçaltı verileriyle de zenginleşen bir oluşumu görebiliriz.

Nüzhet Kutluğ: Onun sanatında soyut ve somutun bütünlüğü kurgulanırken, estetiğin de göz ardı edilmediği gözlemlenir. Kendini yenilemekten kaçınmayan ressam, sanatçı duyarlılığıyla Türk sanatında yerini alır.

Veli Sapaz: ’Benim resimlerim sevda türküleri gibidir’ der sanatçı. Bazen bozlaktır,  bazen uzun hava, bazen de halay olur. Karamsardır, hüzünlüdür, küser ancak hep ümit ışığıyla boyanır kadın figürleri. Rengin ustası Veli Sapaz’ın kare tuvallerinde abartısız ama hep coşkulu yaşam kesitleri nakış nakış ortaya çıkar.

Erol Özden: Kuşbakışı doğa görünümlerini topografik unsurların ön plana çıkarıldığı, grafik ağırlıklı bir işçilik düzeyinde yansıtan resimleri, İstanbul teması çevresinde yoğunlaşmaktadır. Sanatçının köy hayatından kurgulanmış fantastik resimlerinde etkileyici bir lirik görsellik vardır.

Ahmet Özol: Kökeninde şiirsel fantezi imgelerinin yer aldığı resimleri, doğa ve çevre temaları üzerine kuruludur. Ağırlıklı olarak dokuların kullanıldığı resimlerinde insan figürleriyle de farklı kompozisyonlar kurgular.

 

Aycan Aksakal Resim Sergisi ” Gündüz Düşleri – Day Dreams “

resim sergisi sanat haberleri animasyon ilistirasyon cizgi film kitap resmi afiş davetyeAycan Aksakal’ın “Gündüz Düşleri” adlı kişisel resim sergisi,

22 Ocak – 16 Şubat 2015 tarihleri arasında, 1500 yıllık tarihi bir Bizans sarnıcının üzerine inşa edilmiş Antik Hotel Antik Cisterna Sergi Salonunda sanatseverlerle buluşuyor. Resimlerinde modern zaman kadınının yüzyıllara meydan okuyan naif yalnızlığı ile hırçın kalabalığı arasındaki mücadelesini anlatmaya çalışan sanatçı, kendini ve eserlerini şöyle özetliyor; ‘Beş yaşımdan beri konuşuyorum dışadönük bir susku, renk ve imgelerle. Hala devam ediyorum öğrenmeye düş paletimdeki renkleri ve öğretmeye genceciklerime sanatın ışıltılı dilini. Resimlerim; Pina Bausch koreografilerindeki ürkek asalet, Frida Kahlo tablolarındaki güçlü trajedi, Tezer Özlü cümlelerindeki depresif derinlik, Sylvia Plath şiirlerindeki delirmiş aşk, Edith Piaf şarkılarındaki huzurlu hüzünle dokunabilir size

 

 

 

FERYAL TANERİ ” Altın Dokunuşlar “

Tarih: 23 Aralık – 20 Ocak Sanatçının 35’inci Kişisel sergisi 23 Aralık – 20 Ocak tarihleri arasında Antik Hotel Antik Cisterna Sanat Galerisinde ziyarete açık olacak. Feryal Taneri Zonguldak’ta doğdu. Sanat ile ilk tanışması Ressam Fuat Bey’le başladı. Sırasıyla Mustafa Esirkuş ve Osman Zeki Oral’dan resim dersleri aldı. 1972 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesine devam etti. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Heykel Ana Sanat Dalında lisans, aynı Üniversitenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Yurt içinde ve yurt dışında 35 kişisel, 150’nin üzerinde karma ve grup sergisi gerçekleştiren, sempozyum ve bienallere iştirak eden Taneri’nin eserleri Kültür Bakanlığı, Müzeler, Belediyeler ve bankalar başta olmak üzere, özel ve tüzel koleksiyonlarda yer almıştır. Çeşitli ödüllerin sahibi olan sanatçı; Güzel Sanatlar Birliği, GESAM ve UPSD üyesidir. Kadın Hikayeleri’nden Kadının Rengi dizisine devam eden resimleri son olarak Altın Dokunuşlar‘la Cisterna Sanat Galerisinin büyüleyici tarihi atmosferinde sanatseverlerle  buluşuyor. Galeri, erken Bizans döneminin kalıntılarının korunduğu bir mekanda sanata hizmet veriyor. Feryal Taneri’nin bu son sergisinde Kibele’den günümüze kadının gücü, umutları, zaman zaman da ezilmişliği, toprak tonlarından altın varağa dönüşen renklerde yarı soyutlanmış, doku, çizgi ve lekelerin   uyumuyla, yer yer eriyerek,  tuvalde hayat buluyor.  Az da olsa desende deformasyona uğramış figürler ana temaya farklı bir boyut katıyor.