FERYAL TANERİ ” Altın Dokunuşlar “

Tarih: 23 Aralık – 20 Ocak Sanatçının 35’inci Kişisel sergisi 23 Aralık – 20 Ocak tarihleri arasında Antik Hotel Antik Cisterna Sanat Galerisinde ziyarete açık olacak. Feryal Taneri Zonguldak’ta doğdu. Sanat ile ilk tanışması Ressam Fuat Bey’le başladı. Sırasıyla Mustafa Esirkuş ve Osman Zeki Oral’dan resim dersleri aldı. 1972 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesine devam etti. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Heykel Ana Sanat Dalında lisans, aynı Üniversitenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalında Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Yurt içinde ve yurt dışında 35 kişisel, 150’nin üzerinde karma ve grup sergisi gerçekleştiren, sempozyum ve bienallere iştirak eden Taneri’nin eserleri Kültür Bakanlığı, Müzeler, Belediyeler ve bankalar başta olmak üzere, özel ve tüzel koleksiyonlarda yer almıştır. Çeşitli ödüllerin sahibi olan sanatçı; Güzel Sanatlar Birliği, GESAM ve UPSD üyesidir. Kadın Hikayeleri’nden Kadının Rengi dizisine devam eden resimleri son olarak Altın Dokunuşlar‘la Cisterna Sanat Galerisinin büyüleyici tarihi atmosferinde sanatseverlerle  buluşuyor. Galeri, erken Bizans döneminin kalıntılarının korunduğu bir mekanda sanata hizmet veriyor. Feryal Taneri’nin bu son sergisinde Kibele’den günümüze kadının gücü, umutları, zaman zaman da ezilmişliği, toprak tonlarından altın varağa dönüşen renklerde yarı soyutlanmış, doku, çizgi ve lekelerin   uyumuyla, yer yer eriyerek,  tuvalde hayat buluyor.  Az da olsa desende deformasyona uğramış figürler ana temaya farklı bir boyut katıyor.

___________________________________________

Ahmet Başar “Topladıklarım – Collected items”

Yer: Antik Hotel / Cisterna Sergi Salonu Tarih :22 Kasım – 21 Aralık 2014 Ahmet Başar 22 Kasım – 21 Aralık 2014 tarihleri arasında Antik Hotel Cisterna’da kişisel sergisini açıyor. Sanatçının sergisi 20 adet tuval ve kâğıt çalışmasından oluşuyor. Yapıtları özel koleksiyonlarda yer alan sanatçı, sergisinde 2014 yılının ilk yarısında yaptığı çalışmalarını sunuyor. Serginin Küratörlüğünü Murat Küçükkayalı üstlenmekte. Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren sanatçı, kompozisyonlarında; trafik kazaları, iş cinayetleri, seçimler, çevre kirliliği, siyasi yozlaşma gibi güncel olayları sorgulayan bir yaklaşım açısına sahiptir. Sanatçı eserlerinde; sokaktaki çöpler, sahaf ve eskicilerden topladığı gazete küpürleri, ambalaj, fotoğraf, resmi evraklar, anonim resimler vb. gibi malzemeleri muhtelif boya ve mürekkeplerle bir araya getirip kompozisyonlar üreterek, kimi zaman da o an yanında olan kişileri de üretimin bir parçası haline getirip, güncel olaylara kollektif notlar düşüyor. Serginin ismi olan “Topladıklarım – Collected items” izleyicilere kültürel, coğrafi ve kişisel özelliklerin kapılarını aralıyor. Her izleyicinin günümüzün toplumsal hayatından izler bulabileceği bu açık uçlu çalışmalar, içerdiği ham renkler ile yozlaşan sisteme belirli bir karşı duruşu çağrıştırıyor. Sanatçı; tüketim toplumunun formlarına gönderme yaparak gerçekleştirdiği çalışmalarında, geometrinin ve topladığı malzemenin anlamından yola çıkarak, kompozisyonlarını belli bölgelere ayırıyor. Bu bölgeler çizgi roman gibi karelere bölünmüş bir öykü düzeni oluşturuyor.

______________________________________________________________

 

 ” İMPULS GRUBU – BEN’le KONUŞMAK

Çetin PİRECİ-Ertan EROL-Ertan YILMAZ –Nilgün KARATOPRAKLI
KARMA SERGİSİ

İMPULS GRUBU’nun ”BEN’le KONUŞMAK” adlı sergisine, 1500 yıllık bir Geç Roma Erken Bizans sarnıcını bünyesinde barındıran  Antik Hotel İstanbul – Antik Cisterna Sergi Salonu ev sahipliği yapıyor. Çetin PİRECİ, Ertan EROL, Ertan YILMAZ ve Nilgün KARATOPRAKLI’dan oluşan İMPULS grubunun önemsedikleri bir özellik de 80’li yıllarda D.T.G.S.Y.O. mezunları olmaları. Dostluklarının yanı sıra, birlikte sanat adına birşeyler yapabilme uğraşında olan grup;”Yaşam  denen oyunun, en büyük ödülüne layık; büyük bir oyuncudur içimizdeki o BEN. Aslında inkar ediyor görünse de içimizdeki BEN’lerin kimi itaatkar, kimi asi yönlerinin kaçınılmaz uyumudur. Değişkenliklerin evrimini yaşar. Sonuçta, kendi dışındaki BEN’lerin kusursuz bir taklitçisidir çoğu kez. Ama farkında olmamanın tadını çıkarır. İşte bu saf-kurnaz, uysal-hırçın BEN’le KONUŞMAK için bütün çabamız…” diyorlar ve bu çabanın; bu kadim mekanda daha da güçleneceği inancıyla, herkesi 23 Ekim Perşembe günü saat 18.00,’deki açılış kokteyline bekliyorlar. İMPULS grubunun ”BEN’LE KONUŞMAK” adlı sergisi Antik Hotel Antik Cisterna Sergi Salonu’nda 17 Kasım’a kadar görülebilir.

__________________________________________

” KADİM ZAMANLAR “ Armağan BİLGİN  

Yer: Beyazıt Antik Hotel Antik Cisterna sergi salonu Tarih: 27 Eylül- 18 Ekim 1500 yıllık tarihi bir sarnıcı, restorasyonla korumaya alan ve sanatçıların hizmetine sunan Beyazıt Antik Hotel Antik Cisterna sergi salonu, 2014-2015 sanat sezonunu sanatçı Armağan BİLGİN’İN “Kadim Zamanlar” adlı sergisi ile açıyor. Sanatçı eserlerinde, yaşadığı coğrafyaların tüm kültürel değerlerini, yerel-evrensel estetik kodlarla, yenilikçi bir tarzda yorumluyor… Eserlerinde karışık teknik kullandığını ve yaratıcılığının, Yaradan’ın büyük lütfu olduğunu belirten Armağan BİLGİN, yaklaşık 3 yıllık süreçte hazırladığı bu sergideki eserlerinin, bir sonraki birkaç projesinin ipucu olduğunu da ekliyor ve herkesi, özelde 27 Eylül saat 18:00’deki açılış kokteyline, genelde sergi süresince herhangi bir günde sergisine bekliyor. Sanatçı Armağan BİLGİN’in “Kadim Zamanlar” adlı resim sergisi Antik Hotel -Antik Cisterna sergi salonunda 16 Ekim tarihine kadar görülebilir