Ağlasun’dan Yakın Çevreye Günübirlik Geziler

 Ağlasun’da konaklarsanız, sadece Sagalassos’u değil, civardaki pekçok ilginç alanı günübirlik ziyaretlerle keşfedebilirsiniz.
Buralara kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi, yerel dernek aracılığı ile taksi veya minibüs  de ayarlayabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için info@tursaga.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
Ağlasun’da konaklarken yapılabilecek günübirlik ziyaretler:

Kervansaraylar, Kremna Antik Kenti
Antalya yolu (D650) üzerinde, Bucak ilçesinde görülmeye değer yerler vardır. Anadolu Selçukluları dönemine ait, eski Antalya-Konya kervan yolunun üzerine birbiri ardına kurulmuş kervansaraylardan bazıları çok yakınınızda, Bucak ilçesindedir. Bu görkemli anıtlar Anadolu kültür mirasının çok önemli unsurlarıdır.
İncir Han (Bucak, İncirdere Köyü)
Ağlasun’dan 32 km uzaklıktadır.
Susuz Han (Bucak, Susuz Köyü)
Ağlasun’dan 38 km uzaklıktadır.
Kremna Antik Kenti (Bucak, Çamlık köyü)
Antik Pisidya Eyaletinin bir başka önemli antik kentidir. 1970lerde sadece iki yıl süren kazılarda pek çok önemli heykel bulunmuştur. Bunlar Burdur Müzesi’nde sergilenir.
Ağlasun’dan 44 km uzaklıktadır.

Mamak (Çanaklı) Beldesi ve geleneksel çömlek atölyesi gezisi

Ağlasun’un Mamak Beldesi’ne yapacağınız gezi sizi, çobanların sürülerini otlattığı güzel çayırlara,ayçiçek tarlalarına ve engin bir ovaya götürür. Çanaklı Ovası’nda yer alan bu küçük belde bir dere etrafında gelişmiştir. Yörenin kaliteli kil yatağı, antik çağlarda da çanak-çömlek üretiminde tercih edilen kalitededir.
Bugün beldede geleneksel çömlekçiliği devam ettiren tek bir zanaatkar kalmıştır. Cüneyt Usta hala aynı teknikleri kullanarak bu işi yapmaktadır. Mamak Beldesine yapcağınız bir ziyarette ustanın çömlek yapışını izler, antik fırınlara benzer kendi yaptığı seramik fırınını görür ve nadir rastlanır çeşitlerde, özenle yapılmış işlevsel, sağlıklı ve şık kaplarına birinci elden sahip olabilirsiniz.
Mamak, Ağlasun merkeze 13 km uzaklıktadır. Ağlasun Minibüsleri sizi beldeye götürebilir.

Yüzmek isterseniz

Eğirdir Gölü
Ağlasun’dan 74 km uzaklıktadır. İlçede pekçok pansiyon ve konaklama imkanı vardır.
Salda Gölü
Ağlasun’dan 108 km uzaklıktadır. Dünyanın en temiz ve en mavi göllerinden birisidir. (Dikkat: göl kıyısının bazı bölümlerinde, yüzenlere tehlike oluşturabilecek çamurlu alanlar ve ani derinleşmeler vardır.)
Yazılı Kanyon
Antalya-Isparta arasında, Ağlasun’dan 75 km uzaklıktadır. Yolu  virajlıdır. Ama kanyon mutlaka  görülmesi gereken bir doğa  harikasıdır. Belirli yerlerinde , gölleşen Aksu Nehri’nin tertemiz sularında yüzülebilir.

Biraz da kent yaşamı, müze görelim derseniz

Burdur
Burdur Ulu Camii, saat kulesi, restore edilmiş konakları ve Salı günleri kurulan taze, tertemiz  ve rengarenk pazarı mutlaka görülmelidir.
2006 yılında ek binaları ile yeniden açılan Burdur Müzesi, Türkiye’nin en şaşırtıcı, en zengin müzelerinden birisidir. 2008 yılı Avrupa Yılın Müzesi resmi adayı olmuştur. Sagalassos’ta bulunmuş dünyaca ünlü imparator heykelleri (Hadrian ve Marcus Aurelius) önemli eserlerinden yalnızca birkaçıdır. Kremna, Kibyra gibi başka antik kentlerden önemli eser ve heykellerin yanısıra, yörenin 9000 yıllık geçmişine ait en eski yerleşimlerinden (Hacılar, Kuruçay…) de nadir ve özel eserlere sahiptir.

Bir başka görkemli antik kent

Kibyra Antik Kenti
Bölgenin Sagalassos kadar iyi korunmuş ve çok etkileyici bir başka antik kenti, Ağlasun’a 141 km uzaklıkta, Gölhisar ilçesindedir. Burdur Müzesi ve/veya Salda Gölü’ne yapılacak bir ziyaret programına katılabilir
Kaynak :http://www.tursaga.com/tr/ziyaretini-planla/aglasundan-gunubirlik-geziler-1